Auto-alarmy.info > Artykuły > Czy czujniki parkowania są skuteczne?

Chcesz zamontować alarm w samochodzie, ale nie wiesz jaki model będzie najbardziej odpowiedni dla Twojego samochodu oraz potrzeb. Tutaj znajdziesz wiele informacji odnośnie bezpieczeństwa. Ponadto odnajdziesz dane kontaktowe wielu zakładów które od lat zajmują się instalacją tego typu urządzeń.

Czy czujniki parkowania są skuteczne?

Pewnie niejeden facet zastanawiał się jak ochronić swoje auto przed nieporadnymi próbami zaparkowania swojego auta przez żonę czy też dziewczynę. Dużo kobiet miewa bowiem problemy z wyczuciem odległości od przeszkody, w szczególności w zatłoczonych miejscach, jak parkingi przy centrach handlowych, gdzie notorycznie nasz samochód jest narażony na otarcia.

Warto zastanowić się w takiej sytuacji nad zakupem czujników parkowania, których obecnie na rynku jest dostępna dość duża ilość zestawów. Należy jednak pamiętać, że nie dają one 100 % gwarancji na zabezpieczenie naszego auta przed nieporadną lubą naszego serca, jednakże mogą w znacznym stopniu ograniczyć ilość incydentów w jej wykonaniu.

Większość czujników jest tak skonstruowana, że posiada cyfrowe wyświetlacze, które pokazują w centymetrach odległość od przeszkody, jednak nie ma co się oszukiwać – są one praktycznie bezużyteczne i rzadko kiedy wskazują prawidłową odległość. Możemy je wyrzucić całkowicie do kosza lub zakleić paskiem grubej czarnej taśmy, a efekt i tak będzie ten sam. Jedyną przydatną funkcją w tych urządzeniach jest dźwiękowy sygnał ostrzegawczy, na którym to właściwie powinniśmy poprzestać.

Wiadomo, każde urządzenie ma pewne niedociągnięcia i błędy w pomiarze odległości względem przeszkody, ale nie powinniśmy czepiać się drobnych różnic (dwu lub pięciocentymetrowych) w odczycie odległości, gdyż i tak nie mają one wpływu na ochronę nas przed stłuczką. Prawie wszystkie urządzenia dają sygnał dźwiękowy już w odległości 30 – 40 cm od przeszkody więc taka drobna różnica nie powinna nam przeszkadzać. Jednak rozbieżności na wyświetlaczu są znacznie większe.

Zestawy, które są wyposażone w wyświetlacze cyfrowe pokazują jedynie prawidłowe wskazania podczas zbliżania się tyłem do dużej płaskiej powierzchni, która w dodatku umieszczona jest prostopadle do auta (np. ściana). Jednak gdy cofamy i na naszej drodze stanie słupek lub róg budynku wówczas odczyt jest bardzo nieprecyzyjny i dobrze będzie jeśli uzyskamy jakikolwiek sygnał ostrzegawczy.

Jak widać to urządzenie nie uchroni nas całkowicie przed wypadkami, ale w niektórych sytuacjach może być bardzo przydatny i pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze na kolejnej wizycie u blacharza czy lakiernika.

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w Polityce Prywatności.