Auto-alarmy.info > Artykuły > Globalny system pozycjonowania

Chcesz zamontować alarm w samochodzie, ale nie wiesz jaki model będzie najbardziej odpowiedni dla Twojego samochodu oraz potrzeb. Tutaj znajdziesz wiele informacji odnośnie bezpieczeństwa. Ponadto odnajdziesz dane kontaktowe wielu zakładów które od lat zajmują się instalacją tego typu urządzeń.

Globalny system pozycjonowania

GPS (Global Positioning System) – jest to satelitarny system przeznaczony do szybkiego i dokładnego wyznaczania współrzędnych geograficznych określających pozycję anteny odbiornika w przestrzeni. Sygnały odbierane przez dowolny odbiornik GPS dostępne są w sposób ciągły, niezależnie od warunków pogodowych, w dowolnym czasie i miejscu (pod warunkiem że antena "widzi niebo" - może się zdarzyć, że nie będzie można ustalić pozycji np. w tunelu). System opiera się o 24 satelity NAVSTAR obiegające Ziemię, zapewniając nieprzerwaną dostawę sygnału radiowego, który po odebraniu przez specjalny odbiornik umożliwia wyliczenie bieżącej pozycji obiektu. Każdy z satelitów transmituje informację czasową oraz dane nawigacyjne.

Odbiornik GPS służy do odbioru oraz przetwarzania sygnału i dekodowania informacji satelitarnej. Wyznacza on czas jaki upłynął od momentu wysłania sygnału do momentu jego odbioru i określa na tej podstawie odległość pomiędzy satelitą, a użytkownikiem, a także położenie satelity w momencie nadawania sygnału. Odległości od satelitów i ich współrzędne są wystarczającymi danymi do wyznaczenia położenia odbiornika. Do określenia trójwymiarowego położenia (pozycji odbiornika – pojazdu) wystarczają jedynie pomiary z trzech satelitów. Jednakże, ze względu na fakt iż większość odbiorników nie jest wyposażona w najbardziej zaawansowane zegary (bardzo wysoki koszt), oraz aby wyeliminować powstające z tego względu błędy pomiarowe, potrzebny jest dodatkowy pomiar z czwartego satelity.

GPS zapewnia dwa poziomy dokładności. 1. Dokładny Serwis Pozycyjny (PPS – Precise Positioning Service) zapewniające dane o pozycji i czasie o dużej dokładności (dostępny tylko dla autoryzowanych użytkowników). 2. Standardowy Serwis Pozycyjny (SPS – Standard Positioning Service) mniej dokładny lecz dostępny dla wszystkich bez opłat abonamentowych. Dokładność pozycjonowania w tym poziomie określa się w przedziale od 10 do 30 m, ale przy wykorzystaniu stacji referencyjnej dokładność wzrasta nawet do 5 m.

Odbiorniki GPSobecnie stanowią standardowe wyposażenie jachtów, statków, samolotów i coraz częściej, jeśli chodzi o samochody, zarówno ciężarowych jak i osobowych. Zastosowanie systemu GPS pierwotnie spełniało rolę nawigacji, jednakże wraz z rozwojem technologii i techniki telekomunikacyjnej jego zastosowanie znacznie się rozszerzyło i obecnie za jego pośrednictwem jesteśmy w stanie stwierdzić nie tylko pozycję pojazdu lecz także wszelkie jego cechy i parametry fizyczne. Na rynku powstaje coraz więcej firm oferujących swoje usługi w zakresie lokalizacji i jako monitoring pojazdów.

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w Polityce Prywatności.