Auto-alarmy.info > Artykuły > Systemy lokalizacji satelitarnej

Chcesz zamontować alarm w samochodzie, ale nie wiesz jaki model będzie najbardziej odpowiedni dla Twojego samochodu oraz potrzeb. Tutaj znajdziesz wiele informacji odnośnie bezpieczeństwa. Ponadto odnajdziesz dane kontaktowe wielu zakładów które od lat zajmują się instalacją tego typu urządzeń.

Systemy lokalizacji satelitarnej

Pierwszym z ogólnoświatowych systemów nawigacji satelitarnej jest GPS. Został wynaleziony przez wojsko amerykańskie na potrzeby militarne. Jednakże po latach stwierdzono ze tego typu technika może przydać się również do innych rozwiązań nie tylko wojskowych. Okazuje się, że także jako Akcesoria samochodowe System GPS składa się z trzech głównych elementów: z satelitów umieszczonych w przestrzeni kosmicznej, z stacji pomiarowych umieszczonych na powierzchni Ziemi, a także z odbiorników GPS. Polega na pomiarze czasu dotarcia sygnału radiowego z satelitów do odbiornika. Na podstawie prędkości fali elektromagnetycznej oraz dokładnego czasu wysłania sygnału obliczamy odległość odbiornika od satelitów. Dzięki GPS mamy szczegółowy dostęp do danych dotyczących naszego położenia na ziemi (monitoring pojazdów) np. nawigacja samochodowa (PNA tzw. palmtopy posiadające zestaw map, zaletą tego urządzenia jest to, że po uruchomieniu samochodu włącza się automatycznie, a wielkość wyświetlacza może przekraczać 3,5 cala, wadą jest natomiast ograniczenie jednego producenta mapy i brak możliwości rozszerzenia samego urządzenia).

Galileo jest europejskim system nawigacji satelitarnej, prowadzonym przez władze cywilne. System ten jest nadal przebudowywany, a data uruchomienia planowana jest na 2013 rok. Jest on odpowiednikiem amerykańskiej wersji GPS i rosyjskiej GLONASS. Główną przyczyną był brak zaufania do istniejących systemów (w celu zabezpieczenia i ochrony), a także ograniczona dokładność. Budowa Galileo przeprowadzana była w kilku fazach, mające na celu określić potrzeby użytkowników, parametry techniczne i projekty segmentów, a także umieszczenie wszystkich satelitów na orbitach. Segment kosmiczny składa się z 27 satelitów operacyjnych i 3 zapasowych. System ten podzielony jest na pięć serwisów. Serwis otwarty (OS) – jest on darmowy i przeznaczony do wyznaczania współrzędnych horyzontalnych, wysokości i czasu. Serwis bezpieczeństwa życia (SoL) – jest to rozszerzenie serwisu otwartego. Użytkownik powiadamiany jest o spadku dokładności wyznaczanej pozycji (ważne w np. lotnictwie). Serwis komercyjny (CS) – ma dużo większą dokładność i wysyła wiadomości do stacji naziemnych, dlatego uważany jest za serwis dobrej jakości. Za korzystanie z niego będą pobierane opłaty. Serwis regulowany publicznie (PRS) – dostarcza on wiadomości związane z bezpieczeństwem narodowym, a dostęp do niego będą miały tylko europejskie instytucje zajmujące się ściganiem przestępców. Serwis poszukiwania i ratowania (SAR) – jak sama nazwa wskazuje służy do odbierania sygnałów wzywających pomocy, określając współrzędne geograficzne.

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w Polityce Prywatności.