Co to jest immobiliser?

Kolejna witryna WordPress

Co to jest immobiliser?

19 marca, 2023 Uncategorized 0

Każdy posiadacz samochodu doskonale wie, co to znaczy strach przed kradzieżą. Z tego też powodu staramy się zabezpieczać nasze samochody, w różnorodny sposób. Już od kilku lat, coraz bardziej popularne zabezpieczenia to immobiliser.

Czym jest zabezpieczenie przed kradzieżą, o tej jakże ciekawej nazwie? Sama nazwa pochodzi z języka angielskiego, a przetłumaczona oznacza: unieruchamiacz. Immobiliser, najłatwiej mówiąc, jest to elektroniczne zabezpieczenieprzed niepowołanym uruchomieniem pojazdu mechanicznego.

Jak to dokładniej działa? Immobiliser jest blokadą, niektórych układów elektronicznych samochodów. Najczęściej blokada tego typu jest zakładana na zapłon. Do momentu, w którym blokady nie odblokuje odpowiedni kod, samochodu nie będzie się dało w żaden sposób uruchomić. Można, więc powiedzieć, że blokada przestaje działać w momencie rozpoznania „właściciela” samochodu, który posiada kod-klucz. Działa to następująco: na danym układzie elektronicznym założona jest blokada tego urządzenia. Dopiero po zbliżeniu do niej płytki, bądź też klucza, który ma zapisany specjalny kod, odblokowujący, samochód można uruchomić. Występują także takie immobilisery, w których nie musi nastąpić kontakt fizyczny klucza z kodem, z zablokowanym urządzeniem. Są to tak zwane immobiliseryzbliżeniowe, które są, coraz bardziej popularne w dzisiejszych czasach.

Czy immobiliser jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy się ustrzec przed kradzieżą samochodu? Niewątpliwe jest, że jest to aktualnie najlepsze rozwiązanie na rynku alarmów samochodowych, a właściwie to na rynku zabezpieczeń przed kradzieżą. Większość nowych samochodów ma już w tej chwili fabrycznie wmontowany immobiliser. Jest to potwierdzeniem tego, że jest to faktycznie dobre rozwiązanie, chroniące przed kradzieżą samochodu w najlepszy z możliwych sposobów, jaki jest w tej chwili na rynku możliwy. Jednak, trzeba pamiętać o tym, że immobiliser chroni nas tylko i wyłącznie przed samą kradzieżą, nie pozwalając złodziejowi na uruchomienie samochodu. Jednak nie chroni on przed włamaniem się do samochodu, czy też przed jego na przykład dewastacją, zniszczeniem. Nie uruchomi się, więc żaden alarm, który dałby nam znać o takim fakcie. Dlatego też, gdy posiadamy immobiliser warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeni, ale przed włamaniem do samochodu, choćby o najprostszym alarmie. Wtedy będziemy już mieli zabezpieczony samochód nie tylko przed kradzieżą, ale także przed jego zniszczeniem, czy włamaniem do niego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *