Czy czujniki parkowania są skuteczne?

Kolejna witryna WordPress

Czy czujniki parkowania są skuteczne?

19 marca, 2023 Uncategorized 0

Pewnie niejeden facet zastanawiał się jak ochronić swoje auto przed nieporadnymi próbami zaparkowania swojego auta przez żonę czy też dziewczynę. Dużo kobiet miewa bowiem problemy z wyczuciem odległości od przeszkody, w szczególności w zatłoczonych miejscach, jak parkingi przy centrach handlowych, gdzie notorycznie nasz samochód jest narażony na otarcia.

Warto zastanowić się w takiej sytuacji nad zakupem czujników parkowania, których obecnie na rynku jest dostępna dość duża ilość zestawów. Należy jednak pamiętać, że nie dają one 100 % gwarancji na zabezpieczenie naszego auta przed nieporadną lubą naszego serca, jednakże mogą w znacznym stopniu ograniczyć ilość incydentów w jej wykonaniu.

Większość czujników jest tak skonstruowana, że posiada cyfrowe wyświetlacze, które pokazują w centymetrach odległość od przeszkody, jednak nie ma co się oszukiwać – są one praktycznie bezużyteczne i rzadko kiedy wskazują prawidłową odległość. Możemy je wyrzucić całkowicie do kosza lub zakleić paskiem grubej czarnej taśmy, a efekt i tak będzie ten sam. Jedyną przydatną funkcją w tych urządzeniach jest dźwiękowy sygnał ostrzegawczy, na którym to właściwie powinniśmy poprzestać.

Wiadomo, każde urządzenie ma pewne niedociągnięcia i błędy w pomiarze odległości względem przeszkody, ale nie powinniśmy czepiać się drobnych różnic (dwu lub pięciocentymetrowych) w odczycie odległości, gdyż i tak nie mają one wpływu na ochronę nas przed stłuczką. Prawie wszystkie urządzenia dają sygnał dźwiękowy już w odległości 30 – 40 cm od przeszkody więc taka drobna różnica nie powinna nam przeszkadzać. Jednak rozbieżności na wyświetlaczu są znacznie większe.

Zestawy, które są wyposażone w wyświetlacze cyfrowe pokazują jedynie prawidłowe wskazania podczas zbliżania się tyłem do dużej płaskiej powierzchni, która w dodatku umieszczona jest prostopadle do auta (np. ściana). Jednak gdy cofamy i na naszej drodze stanie słupek lub róg budynku wówczas odczyt jest bardzo nieprecyzyjny i dobrze będzie jeśli uzyskamy jakikolwiek sygnał ostrzegawczy.

Jak widać to urządzenie nie uchroni nas całkowicie przed wypadkami, ale w niektórych sytuacjach może być bardzo przydatny i pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze na kolejnej wizycie u blacharza czy lakiernika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *