System audio w samochodzie

Kolejna witryna WordPress

System audio w samochodzie

19 marca, 2023 Uncategorized 0

System podstawowy jest to najprostsza konstrukcja car-audio do zamontowania w samochodzie. Składa się z dwóch niezbędnych elementów: źródła (radioodtwarzacza) oraz jednej pary głośników. Mimo niezwykłej prostoty konstrukcja taka jest często niedoceniana – mało tego często błędnie wykonana. Bardzo częstym błędem montażowo-akustycznym jest zamontowanie wyłącznie głośników z tyłu. To efekt wielu lat „zaniedbań i przyzwyczajeń”. Tymczasem poprawny wybór głośnikówi dobrze wykonana instalacja gwarantuje nawet w tak prostym układzie fascynujący dźwięk. Najlepiej wyposażyć się w odtwarzacz CD. Jest to optymalne źródło dźwięku o bardzo dobrym stosunku jakości do ceny. Nieprawdziwe są opinie, mówiące że odtwarzacze pojedynczych płyt CD „skaczą”. Nowoczesne konstrukcje zapewniają bardzo dobrą stabilność antywibracyjną i tylko w ekstremalnych warunkach mogą zgubić ścieżkę – w praktyce zdarza się to jednak niezwykle rzadko. Nagłośnienie jest na wysokim poziomie. Nie do pominięcia jest fakt, że bardzo dobre odtwarzacze można kupić już w kwocie około 1200-1500 zł, a zestaw radio wraz ze zmieniarką to kwota minimum 1800 PLN. 

Głośniki należy kupować tylko w tzw. zestawie, obejmującym dwa głośniki niskotonowe lub średniotonowe oraz dwa głośniki wysokotonowe. Wyłącznie taki układ zapewnia jednolity, poprawny obraz dźwiękowy z dokładnym przekazem wysokich częstotliwości. Głośniki współosiowe, zamontowane w drzwiach na dole nie zapewniają dobrego odbioru najwyższych rejestrów – po prostu grają „w nogi”. Najlepszym wyjściem jest zakup nowego zestawu głośnikowego. Doraźnie pomóc może instalacja dodatkowych głośników wysokotonowych podłączonych do głośników fabrycznych. Zalety takiego systemu, to przede wszystkim prosta konstrukcja, szeroki wybór komponentów oraz dobry dźwięk. Do wad należy zaliczyć brak niskiego basu, słabą dynamikę, zniekształcenia – ograniczony poziom głośności oraz kompresję dźwięku. System podstawowy rozszerzony to konstrukcja rozbudowana względem poprzedniej o system głośników tylnych. Samochody w większości w montażu tej wielkości przetworników nie przysparza wielkich problemów (podnoszona tylna półka lub podszybie).

Rozmiar głośników musi zostać dobrany do oczekiwanego charakteru brzmienia systemu. Mają one zapewnić przede wszystkim znaczne poszerzenie w dół zakresu przetwarzanych częstotliwości – służyć więc będą do budowy fundamentu basowego. System polecany jest dla słuchaczy ceniących jakość i nie preferujących potężnego basu. Do zalet tego systemu zaliczamy: dobry bas oraz lepszą przestrzenność dźwięku, natomiast wady są identyczne do tych, przedstawionych w systemie podstawowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *