Globalny system pozycjonowania

Kolejna witryna WordPress

Globalny system pozycjonowania

19 marca, 2023 Uncategorized 0

GPS (Global Positioning System) – jest to satelitarny system przeznaczony do szybkiego i dokładnego wyznaczania współrzędnych geograficznych określających pozycję anteny odbiornika w przestrzeni. Sygnały odbierane przez dowolny odbiornik GPS dostępne są w sposób ciągły, niezależnie od warunków pogodowych, w dowolnym czasie i miejscu (pod warunkiem że antena „widzi niebo” – może się zdarzyć, że nie będzie można ustalić pozycji np. w tunelu). System opiera się o 24 satelity NAVSTARobiegające Ziemię, zapewniając nieprzerwaną dostawę sygnału radiowego, który po odebraniu przez specjalny odbiornik umożliwia wyliczenie bieżącej pozycji obiektu. Każdy z satelitów transmituje informację czasową oraz dane nawigacyjne.

Odbiornik GPS służy do odbioru oraz przetwarzania sygnału i dekodowania informacji satelitarnej. Wyznacza on czas jaki upłynął od momentu wysłania sygnału do momentu jego odbioru i określa na tej podstawie odległość pomiędzy satelitą, a użytkownikiem, a także położenie satelity w momencie nadawania sygnału. Odległości od satelitów i ich współrzędne są wystarczającymi danymi do wyznaczenia położenia odbiornika. Do określenia trójwymiarowego położenia (pozycji odbiornika – pojazdu) wystarczają jedynie pomiary z trzech satelitów. Jednakże, ze względu na fakt iż większość odbiorników nie jest wyposażona w najbardziej zaawansowane zegary (bardzo wysoki koszt), oraz aby wyeliminować powstające z tego względu błędy pomiarowe, potrzebny jest dodatkowy pomiar z czwartego satelity.

GPS zapewnia dwa poziomy dokładności. 1. Dokładny Serwis Pozycyjny (PPS – Precise Positioning Service) zapewniające dane o pozycji i czasie o dużej dokładności (dostępny tylko dla autoryzowanych użytkowników). 2. Standardowy Serwis Pozycyjny (SPS – Standard Positioning Service) mniej dokładny lecz dostępny dla wszystkich bez opłat abonamentowych. Dokładność pozycjonowania w tym poziomie określa się w przedziale od 10 do 30 m, ale przy wykorzystaniu stacji referencyjnej dokładność wzrasta nawet do 5 m.

Odbiorniki GPSobecnie stanowią standardowe wyposażenie jachtów, statków, samolotów i coraz częściej, jeśli chodzi o samochody, zarówno ciężarowych jak i osobowych. Zastosowanie systemu GPS pierwotnie spełniało rolę nawigacji, jednakże wraz z rozwojem technologii i techniki telekomunikacyjnej jego zastosowanie znacznie się rozszerzyło i obecnie za jego pośrednictwem jesteśmy w stanie stwierdzić nie tylko pozycję pojazdu lecz także wszelkie jego cechy i parametry fizyczne. Na rynku powstaje coraz więcej firm oferujących swoje usługi w zakresie lokalizacji i jako monitoring pojazdów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *